„KOBIETA DAŁA CI ŻYCIE – USZANUJ TO”

28 listopada 2014 r.

MIĘDZYNARODOWA KAMPANIA

PRZECIWDZIAŁANIU PRZEMOCY WOBEC KOBIET

 

biala_wstazka_logo

to tegoroczne hasło kampanii Biała Wstążka w Toruniu.

 

Wzorem lat ubiegłych Miejski Ośrodek Edukacji i Profilaktyki Uzależnień jest koordynatorem corocznej kampanii „Biała Wstążka”. Kampania Biała Wstążka to największa na świecie międzynarodowa kampania skierowana do mężczyzn mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Kampania została zapoczątkowana w Kanadzie w 1991r., stworzona przez mężczyzn i przede wszystkim do nich skierowana. Mężczyzna z przypiętą białą wstążką ma być symbolem jego osobistej deklaracji, że sam nie będzie sprawcą przemocy i będzie przeciwstawiać się wszelkim jej formom: fizycznej, psychicznej, seksualnej i ekonomicznej stosowanej wobec kobiet. Akcja ma na celu kontynuację dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.

Z danych Policji wynika, że w roku 2013 ogólna liczba ofiar przemocy wyniosła 86 797 osób z czego 58 310 to kobiety. Ofiary małoletnie to 19 254 osób.

Kampania będzie realizowana na terenie całego miasta. Uczniowie toruńskich szkół współpracujący z Miejskim Ośrodkiem Edukacji i Profilaktyki Uzależnień będą zachęcać mężczyzn, aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Akcja będzie odbywała się na ulicach miasta, na terenie Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta, w placówkach handlowych oraz oświatowych.

Scenariusz kampanii zakłada również przeprowadzenie dyskusji panelowej w Radio Pik, podczas której specjaliści współpracujący z MOEiPU opowiedzą o prawnych możliwościach przeciwdziałania przemocy w rodzinie i interwencji kryzysowej, o procedurze Niebieskiej Karty, podpowiedzą, gdzie można poszukać profesjonalnej i fachowej pomocy, omówią mity dotyczące przemocy oraz postarają się scharakteryzować jej mechanizmy i odpowiedzieć na pytanie dlaczego kobiety, często przez wiele lat, nie są w stanie zrezygnować ze związku w którym doświadczają jedynie bólu i cierpienia.

Na finał akcji zapraszamy 5 grudnia 2014r. o godz. 13:30, gdzie młodzież z toruńskich szkół wraz z opiekunami, przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej oraz wojska przejdą trasą od ulicy Wielkie Garbary – Szeroka w kierunku pomnika Kopernika. Przemarsz ten ma symbolizować sprzeciw wobec przemocy, której często doświadczają kobiety za zamkniętymi drzwiami swojego domu oraz ogromną rolę jaką mogą odegrać mężczyźni w przeciwdziałaniu temu niepokojącemu i trudnemu zjawisku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *